Paznokcie zmienione chorobowo

  • Paznokcie zmienione chorobowo

    Paznokcie zmienione chorobowo

Objawy chorobowe w obrębie płytki i samej płytki paznokciowej to zmiany: kształtu, koloru, wielkości, powierzchni lub odseparowania od łożyska (oderwanie się płytki paznokciowej od łożyska - powstaje puste miejsce między łożyskiem a płytką paznokciową).

Objawy chorobowe mogą występować pojedynczo lub łącznie z zajęciem skóry otaczającej paznokieć, w tym wałów paznokciowych, obrąbka pod wolnym brzegiem paznokcia, opuszek palców czy skóry grzbietowej paliczków.

Istnieje wiele chorób związanych z płytką paznokciową jak i w jej obrębie, nie mniej do najczęściej występujących należą:

Grzybica - jest to jedno z najczęściej obserwowanych zakażeń paznokcia, szczególnie częste w obrębie palców stóp u osób starszych. Zmiany grzybicze to zażółcenie, odwarstwienie od łożyska oraz uniesienie płytki paznokciowej. Terapia rozpoczyna się od diagnostyki czyli pobrania materiału do badań w celu określenia rodzaju grzybicy i wdrożeniu skutecznego leczenia. W gabinecie systematycznie należy oczyszczać płytkę paznokciową tak by proces leczenia przebiegał bez zakłóceń.

Onycholiza - odwarstwienie się płytki paznokciowej od leżącego poniżej łożyska paznokciowego. Terapia polega na dokładnym oczyszczeniu miejsca zmienionego chorobowo i zastosowaniu odpowiednich preparatów w celu przywrócenia prawidłowego wzrostu płytki paznokciowej i pobudzeniu łożyska.

Zanokcica - oznacza zapalenie wałów paznokciowych z towarzyszącym rumieniem, obrzękiem, bólem, wrastaniem paznokcia oraz zaburzeniem funkcjonowania. Terapia dostosowana jest indywidualnie do aktualnego stanu zanokcicy.

Podolog Gorzów
    • Slider 26
    • Slider 27